Ewa Kasprzyk w Nowym Jorku u Omara Sangare

Posted in Imprezownia, Strona Główna

Omar Sangare jeszcze niedawno uchodził za jednego z najbardziej charakterystycznych polskich aktorów, od sześciu lat jest wykładowcą w Massachusetts, a od kilkunastu miesięcy próbuje się sprawdzić również świecie artystycznym Nowego Jorku jako organizator festiwalu monodramów „United Solo”Amerykę poznałem w 1997 roku. Przyjechałem wtedy w grupie dziesięciu studentów z warszawskiej szkoły teatralnej, by uczestniczyć w programie, którego zwieńczeniem był spektakl prezentowany w Lincoln Center. Kilka lat później dostałem główną nagrodę na Festiwalu Teatrów Niezależnych w Nowym Jorku i to mnie kusiło do dalszych wyjazdów. Gdy już się zdecydowałem na wyjazd do USA, udało mi się znaleźć pracę w Williams College, gdzie wykładam już od sześciu lat.

W tym roku Omar Sangare organizuje drugą edycję własnego festiwalu monodramów, na którym zaprezentowanych będzie 77 produkcji teatralnych pochodzących m.in. z Argentyny, Austrii, Bułgarii, Botswany, Kanady, Irlandii, Izraela, Holandii, Serbii oraz Polski.

– Najbliższe jest mi aktorstwo, bo daje możliwość bezpośredniego kontaktu z widzem, szansę na żywy dialog. Nie ukrywam jednak, że festiwal monodramów jest jednym z moich amerykańskich marzeń, które właśnie się spełnia. To niesamowite doświadczenie, ponieważ organizuję ten festiwal w epicentrum światowej rozrywki.

– Tak, to prawda. Klimat Nowego Jorku jest niepowtarzalny. To miasto od razu wciąga, inspiruje. Dlatego żadne inne miasto nie jest w stanie konkurować z „Wielkim Jabłkiem” – dodaje Ewa Kasprzyk, która na festiwalu monodramów „United Solo” zaprezentuje przedstawienie Pedro Almodóvara „Patty Diphusa”.

– Nastawiałam się na lepszą pogodę niż w Polsce, a tymczasem trafiłam na śnieg w Central Parku, dlatego mój przyjazd do Nowego Jorku nabrał większej dramaturgii. Ten wyjazd jest trochę inny, ponieważ jestem tutaj od początku do końca panem swojego losu. Sama za własne pieniądze musiałam opłacić swój przylot, wynająć sobie hotel i zorganizować wszystko to, co jest potrzebne do zrealizowania spektaklu, który w Polsce postrzegany jest jako bardzo interesujący.

Jestem trochę rozczarowana tym, że organizator nie zapewnia mi nic ze sprzętu, a ja potrzebuję małego zaplecza technicznego, żeby profesjonalnie zrealizować swój monodram. Nie jest to one-man show, gdzie potrzebny jest tylko aktor i widzowie – powiedziała Ewa Kasprzyk.

Aktorka odczuwa pewien niepokój, jak publiczność przyjmie jej występ, który postrzega jako pewnego rodzaju eksperyment.

– Boję się, ponieważ nie wiem na jaką publiczność tutaj trafię. W pamięci mam fakt, że ostatni film Pedro Almodóvara „Skóra, w której żyję” nie został najlepiej przyjęty w Stanach Zjednoczonych. Strach ten potęguje fakt, że gram po polsku, a do tego wyświetlane będą napisy w języku angielskim. Mimo wszystko spróbuję wejść w interakcję z widownią, ale nie wiem jak to zostanie odebrane.

Będzie to swoisty eksperyment. Mam jednak nadzieję, że amerykańska publiczność jest przyzwyczajona do czytania napisów.

Pierwotnie Ewa Kasprzyk chciała zaprezentować Amerykanom spektakl „Patty Diphusa” w języku angielskim, ale nie otrzymała na to zgody.

– Spotkałam się z odmową ze strony agencji reprezentujacej Pedro Almodóvara. Nie wiem czym podyktowana była ta odmowa. Być może ktoś ma już zastrzeżone prawa autorskie do wystawiania tej sztuki po angielsku.

Oprócz Ewy Kasprzyk na nowojorskim festiwalu Polskę reprezentują także: Wioleta Komar („Diva”), Sylvia Milo („Siostra Mozarta”), Marcin Perchuć („Ojciec Bóg”), Marcin Steczkowski („Homo Homini”), Danuta Trevino („Wonder bread”) i Monika Wachowicz („Klepsydra”).

Festiwal trwa do 20 listopada. Monodramy można ogladać na deskach Theatre Row na Manhattanie. Wśród nominowanych do specjalnej nagrody (uAward) przyznawanej przez organizatorów za szczególne zasługi w promowaniu monodramu znalazł się m.in. amerykański aktor i komik Robin Williams, który w Polsce zdobył największą popularność za sprawą swoich ról w takich filmach, jak „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” czy „Pani Doubtfire”.

Tekst i zdjęcia: Sławomir Ulrych

# # # # # # #