Beata Kawka, Daria Widawska, Jarosław Boberek - premiera słuchowiska Cafe pod Minogą z udziałem osób niewidomych

Kawka, Widawska, Boberek na premierze słuchowiska „Cafe pod Minogą”!

Posted in Strona Główna

Na konferencji prasowej  pojawili się: Beata Kawka, Daria Widawska, Jarosław Boberek, Jacek Kopczyński. Nie zabrakło też Agnieszki Matysiak, reżyserki słuchowiska i Małgorzaty Szumowskiej, dyrektor generalnej Niewidzialnej Wystawy. Imprezę, z właściwym sobie humorem, prowadziła Marzena Rogalska.

 To było wyjątkowe wydarzenie – premiera pierwszego słuchowiska nagranego z udziałem osób niewidomych. Na warsztat wzięto znakomitą powieść Stefana „Wiecha” Wiecheckiego „Cafe pod Minogą”. I stało się. W ten charytatywny projekt zaangażowało się studio dźwiękowe Beaty Kawki – Film Factor Studio, a także Audioteka.pl oraz Niewidzialna Wystawa. W główne role wcielili się natomiast znakomici aktorzy m.in. Jarosław Boberek, Krzysztof Dracz, Piotr Grabowski i Daria Widawska. Obok nich słuchowisko w reżyserii Agnieszki Matysiak tworzyli przewodnicy Niewidzialnej Wystawy.

Daria Widawska, Agnieszka Matysiak,

Słuchowisko „Cafe pod Minogą” zostało zrealizowana przez tych, dla których dźwięki są cenniejsze niż złoto. Pomysł stworzenia tej unikatowej produkcji narodził się podczas rozmów z przewodnikami po Niewidzialnej Wystawie. Współpraca z nimi umożliwiła twórcom odkrycie innej wrażliwości na słowa i dźwięki. Michał Zdziarski, pomysłodawca projektu, wspomina początki pracy nad „Cafe pod Minogą”: „Kiedy zaproponowałem nagranie słuchowiska we współpracy z profesjonalnymi aktorami, część niewidomych artystów była sceptyczna i pełna obaw. Ale kto nie miałby tremy występując na równych prawach z plejadą wspaniałych artystów?” Agnieszka Matysiak, reżyser słuchowiska, zaznacza, że współpraca z niewidomymi artystami była dla niej jednym z najciekawszych doświadczeń w jej dorobku artystycznym: „Myślę, że wzajemnie wiele się od siebie nauczyliśmy. A przy okazji stworzyliśmy coś wyjątkowego w skali światowej. I tak sobie myślę, że jeszcze w przyszłości na pewno niejedną książkę nagramy…” .

Jarosław Boberek, Jacek Kopczyński, Marzena Rogalska

Audioteka.pl zaangażowała się w ten projekt z uwagi na jego wartość kulturową i społeczną. „Naszą misją jest przywracanie do życia barwnych historii, które zyskują nowy wymiar dzięki stworzonej z pasą wersji audio” – tłumaczył Łukasz Kosman, Dyrektor Zarządzający Audioteka.pl.

Marzena Rogalska

Dochody ze sprzedaży słuchowiska zasilą fundusz przeznaczony na dalsze realizacje audiobooków przez osoby niewidome. Warto więc go wspomóc, kupując ten pierwszy w Polsce audiobook, w którego powstawaniu brały udział osoby niewidome. Choćby dlatego, że słuchowisko zostało przygotowane po mistrzowsku, z ogromną dbałością o szczegóły, a to gwarantuje kilka godzin świetnej zabawy.

Jarosław Boberek,

Ekipa pierwszego słuchowiska nagranego z udziałem osób niewidomych

Beata Kawka,

Daria Widawska,

Beata Kawka, Daria Widawska,

Fot. Marcin Kmieciński/Studio69

# # # # # # # # # # # #