Gwiazdy na pierwszym Hubertusie w Pałacu Pacółtowo – Dużo zdjęć!

Posted in Maciej Dowbor, Strona Główna

Pałac Pacółtowo na Warmii i Mazurach to wyjątkowe miejsce. Jego spokój i kameralna atmosfera oraz malownicza okolica Wzgórz Dylewskich, pozwalają odpocząć od codziennego pośpiechu i miejskiego zgiełku. To właśnie tam zjechali miłośnicy koni, aby wziąć udział w pierwszym w jego historii Hubertusie!

Pałac Pacółtowo

Pałac Pacółtowo

Gonitwa Św. Huberta w Pałacu Pacółtowo odbyła się na malowniczych łąkach, niedaleko Pól Grunwaldzkich. Do pacółtowskiego pałacu i Ośrodka Jeździeckiego licznie zjechali jeźdźcy, mający nadzieję na złapanie tradycyjnego „lisa”. Zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć pogoń jakich mało – w rolę lisa wcielił się jeździec z pułku Ułanów Jazłowieckich, z formacji kontynuującej tradycje przedwojennej kawalerii.

Marek Włodarczyk, Rafał Mroczek

Marek Włodarczyk, Rafał Mroczek

Na imprezie bawiło się i próbowało sił w jeździectwie wielu znanych i lubianych. Wśród nich byli.: Marek Włodarczyk i Rafał Mroczek oraz Beata Sadowska i Maciej Dowbor, którzy wspólnie z Rochem Siemianowskim poprowadzili tę wyjątkową imprezę. Nie brakowało fachowych komentarzy zarówno dotyczących hubertusowej pogoni jak i pokazów konnych, w których wystąpili znani jeźdźcy i kaskaderzy. Podziwiać mogliśmy Pawła Jachymka i jego konia Wichera w pokazie „Zaufanie i odwaga”, pokaz Zbigniewa Modeja „Ułańska Fantazja” oraz tatarski styl jazdy w wykonaniu Stajni Tarpan. Wypełniony atrakcjami dzień zakończył się bankietem w pałacowych stajniach, którego partnerem był Jim Beam. Za obsługę imprezy odpowiedzialna była Agencja EVENTAGE, Małgorzata Mikulik. 

Roch Siemianowski, Beata Sadowska, Maciej Dowbor

Roch Siemianowski, Beata Sadowska, Maciej Dowbor

Pogoń za lisem - Hubertus w Pacółtowie

Pogoń za lisem – Hubertus w Pacółtowie

Patrząc na Pałac Pacółtowo i jego pieczołowicie odrestaurowane zabudowania oraz ogród, trudno sobie wyobrazić, że tak niewiele brakowało, by Pacółtowo podzieliło smutny los wielu jemu podobnych zabytków w Polsce, których nie oszczędziła wojenna zawierucha.

Pałac Pacółtowo

Pałac Pacółtowo

Pacółtowo to jedno z niewielu oryginalnych miejsc ocalonych na terenach dawnych Prus Wschodnich. Majątek położony jest kilka kilometrów od historycznych Pól Bitwy pod Grunwaldem. Jego historia sięga XIV wieku, a dokładnie 1325 roku, kiedy nadania ziemskie otrzymali tu Prusowie – Glabune i Kunike.

Pałac Pacółtowo

Pałac Pacółtowo

Rozkwit gospodarstwa przypada na przełom XVIII i XIX wieku. Ahasverus von Brandt wybudował pałac a jego dzieło kontynuowała rodzina Volprecht, pozostając w majątku aż do roku 1945. Po wojnie pałac, dawna wieś folwarczna i gospodarstwo, powoli ulegały dewastacji i popadały w ruinę, stając się siedzibą lokalnego Państwowego Gospodarstwa Rolnego.

Pałac Pacółtowo

Pałac Pacółtowo

Wiosną 2008 roku rozpoczęło się „nowe życie” pałacu. Obecny właściciel przywrócił mu pierwotny charakter i odtworzył jego świetność. Dzięki przeprowadzonym na dużą skalę pracom budowlano-remontowym i renowacyjnym powstał kameralny, ekskluzywny ośrodek konferencyjno-koncertowy z kompleksem Wellness & Beauty oraz stałą wystawą malarską pastiszy dzieł Rembrandta, która liczy aż 80 obrazów. Gruntowej renowacji poddano również budynki folwarczne, w których powstały dwie stajnie, klub jeździecki i wozownia.

Malownicza okolica Pałacu Pacółtowo

Malownicza okolica Pałacu Pacółtowo

Udało się ocalić i wyremontować 14 dziewiętnastowiecznych budynków – w tym pałac z XVIII wieku, kuźnię i wozownię, a także zrewitalizować stary park i wzbogacić go o kilka hektarów nowych nasadzeń. Powiększono też obszar gospodarstwa do 1000 ha, zaś cały areał ziem przeznaczono na pastwiska i łąki kośne. Dzięki temu goście pałacu mogą podziwiać zielone wzgórza, mając wrażenie, że ciągną się one aż po linię horyzontu.

Malownicza okolica Pałacu Pacółtowo

Malownicza okolica Pałacu Pacółtowo

Współczesna historia tego magicznego miejsca, z ogromem nieba i zielonych łąk, toczy się w dużej mierze w rytmie końskich kopyt. U podnóży Wzgórz Dylewskich, w okolicy Pałacu Pacółtowo do dyspozycji miłośników jazdy konnej oddano największy w Polsce teren jeździecki i prawdopodobnie jeden z największych w Europie. Łąki i pastwiska uprawiane są tam według ekologicznych standardów Unii Europejskiej, a ich nawierzchnia jest systematycznie rekultywowana, co gwarantuje koniom równe i bezpieczne podłoże.

 Pałac Pacółtowo

Pałac Pacółtowo

Na terenie Ośrodka znajduje się nowoczesna, kryta ujeżdżalnia, 2 ogrodzone place jeździeckie, karuzela, kryty lonżownik oraz padoki. W planach pałacu ważne miejsce zajmuje nauka jazdy konnej na wielu poziomach oraz organizacja zawodów jeździeckich różnych dyscyplin. Pałac Pacółtowo stał się doskonałym miejscem do organizacji kameralnych spotkań biznesowych i konferencji oraz koncertów i spotkań autorskich. To również wymarzone miejsce dla imprez o charakterze kulturalnym.

Marek Włodarczyk, Rafał Mroczek

Marek Włodarczyk, Rafał Mroczek

W tym roku w Pałacu Pacółtowo odbyły się między innymi: Mistrzostwa w Lądowaniu Pałacu Pacółtowo, koncerty operowe, Warsztaty Tanga, Zawody Finałowe „Konno w tanecznym takcie” oraz – po raz pierwszy w historii pałacu – wspomniana już Uroczysta Gonitwa Świętego Huberta, na zakończenie letniego sezonu jeździeckiego.

Pokaz

Pokaz

Pałac Pacółtowo czeka na gości, którzy cenią sobie ciszę i spokój oraz tych, którzy lubią aktywny wypoczynek i uprawianie sportów. Wzgórza Dylewskie i ciągnące się po horyzont łąki zachęcają do pieszych wędrówek, wypraw rowerowych i konnych, nordic walkingu, joggingu, wędkowania, żeglowania, narciarstwa biegowego, wypraw zabytkowymi powozami – a w zimie saniami. Do dyspozycji gości po dniu pełnym wrażeń jest całoroczny basen w pałacowych piwnicach, basen letni w parku, kort tenisowy, sala klubowa, łaźnia turecka oraz zabiegi SPA.

Maciej Dowbor, Beata Sadowska, Roch Siemianowski

Maciej Dowbor, Beata Sadowska, Roch Siemianowski

Co ciekawe większość produktów, z których przygotowywane są w pacółtowskiej kuchni, dania dla gości, pochodzi z własnych hodowli i ma certyfikaty ekologiczne. Na smakoszy czekają dania kuchni międzynarodowej, serwowane w pałacowych wnętrzach oraz restauracji „Steak House”, znajdującej się w oficynie. Pory roku w Pałacu w Pacółtowie to feeria kolorów i kształtów, które trzeba zobaczyć. Ale jest to tylko jeden z powodów, dla których warto się w nim zatrzymać na dłużej i posłuchać ciepłego brzmienia pałacowego fortepianu … 

Restauracja Pałac Pacółtowo

Restauracja Pałac Pacółtowo

Maciej Dowbor, Beata Sadowska

Maciej Dowbor, Beata Sadowska

Pałac Pacółtowo

Pałac Pacółtowo

Pałac Pacółtowo

Pałac Pacółtowo

Nauka jazdy konnej - Pałac Pacółtowo

Nauka jazdy konnej – Pałac Pacółtowo

Pokaz umiejętności jeździeckich

Pokaz umiejętności jeździeckich

Marek Włodarczyk

Marek Włodarczyk

Rafał Mroczek

Rafał Mroczek

Fot. Materiały prasowe

# # # # # # # # # # # # #

4 thoughts

 1. Luksusowy ten pałac na pewno drogo

  Odpowiedz

 2. Ależ piękne miejsce, bajka

  Odpowiedz

 3. Jak w bajce, piękne miejsce

  Odpowiedz

 4. Uwielbiam konie ale tam jeszcze nie bylem a ladnie tam

  Odpowiedz